Gmina Kościelisko położona jest na południu Polski, w województwie Małopolskim, istnieje od roku 1994 i obejmuje trzy wsie: Kościelisko, Witów i Dzianisz. Gmina nazywana jest „Bramą Tatr Zachodnich”. Swoim zasięgiem obejmuje część zachodnią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Graniczy z miastem Zakopane i ze Słowacją. Kościelisko jest od dawna natchnieniem dla ludzi sztuki. Bywali tutaj m.in. malarz Walery Eliasz Radzikowski, warszawski lekarz Tytus Chałubiński, Wincenty Pol, pierwszy proboszcz, zakopiański ksiądz Józef Stolarczyk, malarz i pisarz Stanisław Witkiewicz, generał i podróżnik Mariusz Zaruski. Za sprawą postaci jak Jan Krzeptowski Sabała czy Stanisław Nędza- Kubiniec tworzyła się Nasza historia- historia Skalnego Podhala.

Gmina Kościelisko oferuje bogatą ofertę turystyczną- spokojne i panoramiczne szlaki turystyczne m.in. prowadzące na Gubałówkę, Ostrysz, Prędówkę czy Płazówkę oraz te bardziej popularne: Dolina Małej Łąki, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska; oferuje szerokie aktywności sportowe, atrakcje dla dzieci i imprezy kulturalne.

Kościelisko- wieś położona na Podhalu, na południowych zboczach Pasma Gubałowskiego. Niegdyś nosiła nazwę „Polany”. Kościelisko licznie przyciąga turystów, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta. Kościelisko cieszy się niepowtarzalnymi widokami na Tatry Zachodnie.

Witów- wieś charakteryzująca się stokami narciarskimi, sporą ilością szałasów pasterskich i dziełami sztuki ciesielskiej. Jest największą wsią pod względem powierzchni w Gminie Kościelisko. Z Witowa także rozpościerają się piękne krajobrazy Tatr.

Dzianisz- wieś położona w Paśmie Gubałowskim, u podnóża Ostrysza. To z kolei najstarsza wieś w Gminie, liczy ponad 400 lat. Charakteryzuje się rolniczym krajobrazem i przydrożnymi kaplicami i dzwonnicami, które doskonale wpisują się w krajobraz tego miejsca.