Wydarzenia

/

Wystawa

Przedwiośnie - Edyta Hul i Jacek Hoły

Krupówki 41 Zakopane
Termin:
2019-02-01
Godzina:
17:00

Przedwiośnie - Edyta Hul i Jacek Hoły, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ZakopanePRZEDWIOŚNIE
Edyta Hul, Jacek Hoły
Malarstwo - grafika - instalacja
1 lutego - 17 marca 2019

Wystawa dwojga artystów jest prezentacją działań artystycznych, które zwiastują nadchodzącą, coraz poważniejszą tendencję pokolenia otwartego, wolnego, poszukującego swojego języka wyrazu i swojej mitologii.

Edyta Hul jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Bierze aktywny udział w krajowych i międzynarodowych wystawach, konkursach, plenerach i działaniach artystycznych. Jej dorobek twórczy obfituje w liczne realizacje malarskie (sztalugowe i ścienne), graficzne i ilustratorskie oraz z zakresu tkaniny artystycznej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jak sama wyznaje w swoim credo: „(…) Punktem wyjścia w mojej twórczości zazwyczaj są doznania wizualna i emocjonalne związane ze światem przyrody.”

Jacek Hoły jest absolwentem Wydziału Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego aktywność artystyczna nie ogranicza się do realizacji stricte graficznych, o złożonej i bogatej tkance, które wielokrotnie wyróżniano i nagradzano, ale również uczestniczy w wystawach malarskich i działaniach artystycznych z obszaru fotografii i nowych mediów oraz street artu w kraju i za granicą.

Pomimo istotnych różnic formalnych koncepcja kuratorska wyłania szereg cech wspólnych, które powodują, że ekspozycja posiada spójny i nośny przekaz intelektualny i estetyczny. Jednocześnie najistotniejszymi cechami ekspozycji są inspiracja Naturą, świadome odrzucenie doktryn kreacjonizmu, ewolucji czy antropogenezy na rzecz własnego języka doznań i emocji. Środki wypowiedzi obojga artystów mają charakter „organiczny”, są bezpośrednie, wynikają z gestu, są nośnikiem emocji bliskiej pierwotnej fascynacji, bez filtra teorii widzenia i cyfrowego kagańca technologicznego.

Lidia Rosińska-Podleśny /fragment tekstu do wystawy/