Tytuł Koncertu Noworocznego "Szampan, kobiety i śpiew"

zainspirowany jest tytułem znanego walca Johanna Straussa

„Wino, kobieta i śpiew”.


Wiele utworów wykonanych na koncercie będzie więc nawiązywało do tematu „różne oblicza i charaktery kobiet”. 
Jako solistki wystąpią w koncercie dwie młode, utalentowane śpiewaczki Joanna Bogdańska – mezzosopran i Katarzyna Wiwer – sopran. W ich wykonaniu będziemy mieli okazję usłyszeć arie i pieśni opowiadające o kobietach – bohaterkach operowych i operetkowych oraz duety skomponowane na głosy kobiece – od lirycznej „Barkaroli” J. Offenbacha po żartobliwy „Duet kotów” G. Rossiniego. Jako solistka zadebiutuje z Orkiestrą Klimatyczną kościeliszczanka – wiolonczelistka Maria Tombińska.
W wykonaniu Orkiestry Klimatycznej usłyszymy również melodie sentymentalne i taneczne: od walca po tanga.


Nie zabraknie też noworocznych życzeń i tytułowego szampana.


Scenariusz , dyrygowanie i prowadzenie koncertu: Agnieszka Kreiner
Koncertowi towarzyszyć będzie projekcja fotografii w opracowaniu graficznym Reginy Korczak Watychy.

 

 


Agnieszka Kreiner

Urodziła się w Krakowie i tu ukończyła studia uniwersyteckie oraz muzyczne - Wydział Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Doskonaliła swoje umiejętności pod jego kierunkiem Igora Markevitcha we Francji. Jako stypendystka rządu austriackiego, uzyskała dyplom ukończenia Hochschule fűr Musik und Darstellende Kunst w Wiednku dyrygując koncertem dyplomowym w Złotej Sali Musikverein. Ukończyła również Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie.

Zdobycie III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach umożliwiło jej debiut w Operze Śląskiej w Bytomiu
Była dyrygentem Opery Krakowskiej, następnie (1982 – 1992) Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. 

Po odejściu z Teatru Wielkiego została dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej.

            Od roku 2004 Agnieszka Kreiner jest menadżerem i szefem artystycznym założonej przez siebie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.

Agnieszka Kreiner występowała w kraju i za granicą, m. in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Moskwie, Paryżu,  Niemczech, Holandii, Austrii, Luksemburgu

Obok działalności dyrygenckiej, Agnieszka Kreiner zajmuje się edukacją muzyczną; prowadziła „zespoły operowe” w Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie, jest autorką podręczników do nauki muzyki.

 

Katarzyna Wiwer – sopran

 jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Była też uczestniczką prestiżowego Dartington International Summer School & Festival.

Pasjonuje się szczególnie wykonawstwem muzyki dawnej, gdzie odnosi znaczące sukcesy artystyczne. W szerokim repertuarze ma liczne dzieła dawnych mistrzów, w tym prawykonania odkrytych po latach dzieł muzyki dawnej, jak również muzykę współczesną – w tym utwory komponowane specjalnie dla niej.

Śpiewaczka jest założycielką oraz dyrektorem artystycznym zespołu muzyki dawnej Scepus Baroque, dyrektorem festiwali: Muzyka nad zdrojami oraz Barok na Spiszu.

Koncertowała m.in. na festiwalach: Muzyka w starym Krakowie, Banchetto Musicale w Wilnie, Salezjańskie Lato w Przemyślu, Barok na Spiszu, Muzyka nad zdrojami w Szczawnicy, Festiwal Muzyki Polskiej, Dni Bachowskie w Krakowie Wieczory Wawelskie, Koncerty na Zamku Królewskim w Warszawie.

Z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną  brała udział w wykonaniu w Zakopanem Stabat Mater Karola Szymanowskiego oraz koncertu kolęd, a w roku 2016 była solistką koncertu muzyki popularnej i zdrojowej w Szczawnicy.

 


Joanna Bogdańska

Urodziła się w Warszawie w rodzinie o tradycjach teatralno-muzycznych. Studiowała na Wydziale Menadżerskim UW, oraz śpiew w ZPSM u prof. Jadwigi Rappe.

Studia wokalne kontynuowała w „Mozarteum” w Salzburgu oraz na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu.

 Śpiewaczka występowała wielokrotnie w Wiedniu na koncertach oraz na festiwalu „Passion Artist” jako Cherubin w spektaklu Wesele Figara.

Joanna Bogdańska corocznie występuje na letnich koncertach z orkiestrą Camerata Pontresina oraz Salonorchester St. Moritz w Szwajcarii. Wystąpiła również z recitalem pieśni na festiwalu Musique au Léman w Thonon-les-Bains we Francji.

Jest solistka wrocławskiego zespołu Camerata Galiciana , z którą wystąpiła m.in. festiwalu Caper Lublinensisw Lublinie oraz  w roku 2016 na dwóch koncertach w ramach Noworocznego Festiwalu Narodowego Centrum Muzyki we Wrocławiu.

Od kilku lat współpracuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. Dwukrotnie była gwiazdą zakopiańskich Galowych Koncertów Sylwestrowych, wraz z Katarzyną Wiwer brała udział w wykonaniu  Stabat Mater K. Szymanowskiego oraz występowała na koncertach w Krakowie i Żyrardowie.

Maria Tombińska-Hoły - wiolonczela

Urodzona w Zakopanem, zamieszkała w Kościelisku.

Jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Jako wiolonczelistka współpracuje z Teatrem Witkacego w spektaklu "Rozmowy z Diabłem", oraz z Jerzym „Jurasem” Gruszczyńskim, z którym nagrała płytę "Tatrzańskie Nastroje".

Brała też udział w krakowskim festiwalu  Wawel o zmierzchu  pod batutą Krzysztofa Pendereckiego

Jest artystką Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej w grupie wiolonczel od początku jej istnienia, na Koncercie Noworocznym2018 zadebiutuje jako jej solistka.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004 dzięki inicjatywie grupy zapaleńców. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. Menadżerem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Agnieszka Kreiner, koncertmistrzem Janusz Miryński.

Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, jako uzdrowiska.

W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Misją zespołu jest przede wszystkim popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami i Podhalem. 

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, jest również zapraszana do innych miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Nowy Targ, Łódz, Częstochowa, Olkusz, Strzegom). W roku 2011 Koncertowała w Orawskim Hradzie w Słowacji, w ramach projektu współpracy transgranicznej.

W maju 2016 Orkiestra brała udział w prestiżowym festiwalu "Gaude Mater" w Częstochowie, a w grudniu 2016 wraz z zespołem Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak uczestniczyła w prawykonaniu i nagraniu płytowymOratorium Orawskiego Stanisława Radwana (z okazji 450-lecia Jabłonki). 

W swoim dorobku TOK posiada trzy płyty CD: "Album tatrzańskie", "Mieczysław Karłowicz" oraz "Klimatyczne Zakopane"

Tradycją stały się doroczne koncerty sylwestrowe Orkiestry w Zakopanem, nieprzerwanie od roku 2004.