Olimpijczycy z Kościeliska

Dzisiaj 9 lutego oficjalny początek Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang w Korei Południowej.

Z dumą przypominamy, że w skład reprezentacji Polski wchodza także zawodnicy związani z naszą gminą:

Michał Kłusak urodził się w 1990r. w Zakopanem, obecnie mieszka w Kościelisku.

Wieloletni stypendysta Gminy Kościelisko osiągający duże sukcesy na arenie międzynarodowej

Na Nartach jeździ od 1994 r., uprawia narciarstwo alpejskie.

Trenuje w klubie sportowym AZS Zakopane.

Ma brata i siostrę, którzy również trenują narciarstwo.

Michał ma, na swoim koncie ma liczne tytuły Mistrza Polski Juniorów oraz Seniorów, reprezentował nasz kraj trzy razy na Mistrzostwach Świata, oraz trzy razy na zimowej Uniwersjadzie.

Jego najlepszym wynikiem na arenie międzynarodowej jest zajecie 27 miejsca na Mistrzostwach Świata w kombinacji w niemieckim Garmisch, oraz zajęcie 8 miejsca w super gigancie na Uniwersjadzie w hiszpańskiej Granadzie.

Najlepszy moment w życiu:

”Było ich wiele, każdy przejazd Downhill-u, każdy ponad 30 metrowy skok, każde przekroczenie 140 km/h, każde zwycięstwo. Podsumowując, każdy moment kiedy adrenalina sięga maximum!”

Jego marzeniem były kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. Własnie się spełniło. W igrzyskach jako serwisant sprzętu będzie mu towarzyszył ojciec Mariusz Kłusak.

Już w tę niedziele będziemy mogli kibicować Michałowi w pierwszym starcie jakim jest zjazd, następne starty w których będziemy mogli oglądać Michała zaplanowane są na 13.02 oraz 15.02.

Andrzej Nędza – Kubiniec urodził się w 1991 r., mieszka w Kościelisku, jest żołnierzem Sił Zbrojnych RP w stopniu wojskowym szeregowego.

Wychowywał się w rodzinie z tradycjami sportowymi. Jego ojciec, Tadeusz, był reprezentantem Polski w biathlonie.

Rodzeństwo Anna i Tadeusz trenują tę samą dyscyplinę, a brat Maciej zakończył swoją karierę i aktualnie jest członkiem serwisu kadry narodowej.

Andrzej zaczynał jako biegacz narciarski w klubie szkolnym UKS Regle Kościelisko, następnie rozpoczął naukę w SMS Szczyrk. W tym czasie uczestniczył w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy i Mistrzostwach Świata Juniorów oraz był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski.

W 2012 r. zmienił barwy klubowe na BKS WP Kościelisko i tym samym rozpoczął przygodę z biathlonem. Wystąpił w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy seniorów i juniorów w biathlonie, zdobywał medale podczas Mistrzostw Polski.

Dzięki dobrym wynikom w zawodach Pucharu Świata uzyskał nominację olimpijską w Pjongczang w 2018 r., gdzie pojechał razem z bratem Maciejem Nedza-Kubińcem, który zajmie się na igrzyskach serwisem sprzętu.

Starty Andrzeja Nędzy-Kubińca zaplanowane są na 11,12,15 i 18 lutego.


Warto również wspomnieć o Andrzeju Leśniku, także mieszkańcu Koscieliska, który weźmie udział w igrzyskach w Korei jako 

asystent techniczny grupy kanadyjskiej.

 

Trzymamy kciuki za wszystkich Kościeliszczan!