Projekcja filmu „Jurek” - spotkanie z reżyserem i producentem: Pawłem Wysoczańskim i kierowniczką produkcji: Dominiką Mandlą


28.10. (sobota) | godzina 19:00 | wstęp wolny
Hotel Eco Tatry | ul. Strzelców Podhalańskich 6 | Kościelisko

„Jurek”
Reżyseria: Paweł Wysoczański, Polska 2014, 80 minut

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Zobacz trailer filmu

Dołącz do wydarzenia na Face Book'u


Media o filmie:

Jurek to „gęsty, intensywny film”. To nie jest laurka ani pomnik, to rzeczywiście film o człowieku.
Ryszard Jaźwiński, Fajny film/Trójka

Obraz Pawła Wysoczańskiego jest fabularyzowanym dokumentem – pojawiają się w nim wspomnienia aktywnych w złotej epoce polskiego himalaizmu alpinistów i bliskich Kukuczki (a także Aleksandra Kwaśniewskiego, który w połowie lat 80. XX wieku był ministrem sportu). Reżyser sporo też dołożył od siebie. Chociażby otwierającą film scenę, gdy młody Kukuczka ucieka ze szkoły, by wspinać się po hałdach. Nie jest to zresztą taka zupełna fikcja (...). Film opowiada nie tylko o podboju najwyższych gór świata. To także historia Kukuczki “od kuchni” – w filmie znalazły się rozmowy z rodziną i przyjaciółmi oraz fragmenty wywiadów telewizyjnych.
Michał Wroński, Dziennik Zachodni

To dokument poświęcony słynnemu himalaiście Jerzemu Kukuczce, pieczołowicie zbudowany z rozmów z bliskimi mu osobami, zdjęć i archiwalnych nagrań.
Iwona Sobczyk, Gazeta Wyborcza


Sylwetki twórców:

Paweł Wysoczański, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku reżyseria oraz kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zrealizowane obrazy:

2011 „Kiedyś będziemy szczęśliwi” — film dokumentalny
2011 „Mój tato prezydent” — film dokumentalny
2010 „Nauka latania” — film absolutoryjny WRiTV US
2008 „W drodze” — film dokumentalny
2006 „Dzieci” — film krótkometrażwoy
2005 „Punkt widzenia” — film dokumentalny
2004 „Bez końca” — etiuda filmowa

Dominika Mandla, producent wykonawczy i niezależna producent filmów fabularnych i dokumentalnych. Absolwentka Organizacji Produkcji WRITV UŚ, oraz Podyplomowego Kursu Prawa Autorskiego UJ. Na swoim koncie, jako kierownik produkcji lub producent, ma m.in. takie tytuły filmów jak:

film fabularny „Psie Pole” w reż. Lech Majewski
film dokumentalny „Jurek” w reż. Paweł Wysoczański
film dokumentalny „Nie robić głupstw” w reż. Krzysztof Tusiewicz
film fabularny „Klub Włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima” w reż. Tomasz Szafrański
film fabularny „Dolina Bogów” w reż. Lech Majewski / w produkcji
film dokumentalny „Andrew Warhola Moja Fabryka” w reż. Bogdan Dziworski / w produkcji
Film fabularny „Dziennik z Wycieczki do Budapesztu” / w produkcji
Film fabularny „Klatka” / w produkcji
Film fabularny „Skarbek” / w okresie dev.