WYKŁAD JĘZYKOZNAWCÓW O GWARZE PODHALAŃSKIEJ


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład, który wygłoszą Profesor Jerzy Rubach oraz mgr Tomasz Łuszczek
w dniu 20. maja 2022 r. o godz. 19:00 w Budynku Wielofunkcyjnym w Dzianiszu.

Przedmiotem wykładu będzie system ortograficzny góralszczyzny podhalańskiej, opracowany w oparciu o najnowsze badania językoznawcze przeprowadzone przez Profesora Rubacha i Magistra Łuszczka.
Oprócz omawiania kwestii związanych z ortografią, Autorzy spróbują również odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Czy góralszczyzna podhalańska ginie? Jak wygląda sytuacja dialektów i języków w innych krajach?
2. Dlaczego znajomość gwary to powód do dumy?
3. Czy ma sens wprowadzanie ujednoliconego pisma góralskiego i pisanie gramatyki dialektu góralskiego, czyli tzw. kodyfikacja (ustalenie zasad i norm)?
4. Jakie są kryteria pracy nad pisownią?

 

Wstęp wolny.

 

ORGANIZATORZY:
GMINA Kościelisko
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko
Związek Podhalan oddział Dzianisz
prof. zw. dr hab. Jerzy Rubach – wybitny polsko-amerykański językoznawca-fonolog, profesor dwóch uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Iowa w USA, autor prac ukazujących się w najważniejszych międzynarodowych czasopismach językoznawczych. Specjalizuje się w fonologii języków słowiańskich i germańskich: opublikował prace nt. 20 języków i gwar. Wypromował ponad 150 magistrów i 29 doktorów. Profesor Rubach jest twórcą systemu ortograficznego dialektu kurpiowskiego. System ten został entuzjastycznie przyjęty przez Kurpiów i dzisiaj naucza się go w szkołach na terenie niemal całej kurpiowszczyzny.


mgr Tomasz Łuszczek – polski językoznawca-fonolog, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, uczeń Profesora Jerzego Rubacha, rodowity góral z Dzianisza. W pracy naukowej zajmuje się modelowaniem współczesnych amerykańskich teorii językoznawczych oraz rozpracowywaniem systemu fonologicznego góralszczyzny podhalańskiej. Autor dwóch publikacji naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach językoznawczych. Beneficjent prestiżowego grantu badawczego nr 2021/41/N/HS2/01130, przyznanego na okres trzech lat przez Narodowe Centrum Nauki.


2022-05-17