Zespół Góralski Polaniorze obchodzi jubileusz 40-lecia działalnościZespół Polaniorze to prawdziwa duma Kościeliska! Działający przy Związku Podhalan w Kościelisku zespół to dość niezwykła grupa folklorystyczna, prezentująca góralski taniec, śpiew i zwyczaje w najdawniejszej, czystej postaci. U początków swojego istnienia, w 1978 r. zespół zdobył najwyższe trofeum Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - "Złotą Ciupagę" w kategorii zespołów autentycznych, zaś w 2003 r. zdobył "Srebrną Ciupagę" w kategorii zespołów artystycznie opracowanych. Dwukrotnie też był gospodarzem tej prestiżowej imprezy. Publiczność wielu krajów Europy aż po Hiszpanię Polaniorze zachwycali swoją żywiołowością, temperamentem, urodą tańca, kunsztem śpiewu. Urzekli też polonijne środowiska za oceanem. Z międzynarodowych i krajowych festiwali, konkursów oraz przeglądów przywieźli mnóstwo nagród i trofeów.

Zespół skupia rodowitych mieszkańców Kościeliska, a z tej wsi wywodzą się niezwykle utalentowani tancerze i muzykanci Podtatrza. Polaniorze nieraz występowali przed kamerami telewizji, także jako aktorzy w serialu "Ród Gąsieniców". Na bogaty repertuar tego zespołu składają się nie tylko góralskie tańce i śpiewki, ale i opracowane scenicznie w widowiskowej formie przedstawione zwyczaje i obrzędy związane z wypasem owiec, weselem, tradycyjnymi zajęciami górali, wszystkimi świętami w roku.

W czerwcu tego roku Polaniorze otrzymali niezwykle prestiżowe wyróżnienie z rąk Pana Premiera Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę im. Oskara Kolberga. Uroczystość wręczenia Oskara odbyła się na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

W imieniu Polaniorzy serdecznie zapraszamy wszystkich członków zespołu na jubileusz 40 - lecia, który odbędzie się w dniu 23.09.2017 r. w Domu Ludowym w Kościelisku. Chętnych prosimy o potwierdzenie obecności - 604150105 - Małgorzata Karpiel.

Program:

16.00 - MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM W KOŚCIELISKU
17.00 - PRZEMARSZ DO DOMU LUDOWEGO
18.00 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH
18.30 - WYSTĘP ZESPOŁU POLANIORZE
20.00 - ZABAWA PRZY MUZYCE GÓRALSKIEJ

Link do profilu Zespołu na Face Book'u dostępny jest TUTAJ.