Gońba za sztuką  - wystawa prac Jerzego Z. Kosiuczenko

 

20.03-30.05.2019|w godzinach 9:00-16:00

Wernisaż 26.04.2019|godz. 18:00

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko|Ul. Nędzy-Kubińca 76

 

Na wystawie można zobaczyć fotografie przedstawiające emocje towarzyszące takim wydarzeniom jak Kumoterska Gońba, Zawody w Powożeniu, czy Zawody o Wielkanocne Jajo. Ciekawostką są prezentowane po praz pierwszy grafiki autorstwa Jerzego Z. Kosiuczenko. Zapraszamy w dni powszednie od godziny 9.00 do 16.00.

Jerzy Z. Kosiuczenko, urodzony w polskim Grodnie, jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje ludzi gór i muzyki oraz rzeźby Madonn nie tylko pięknych pochodzących z różnych okresów i części Europy. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne zamiłowania w ogniskach plastycznych m.in. przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką artysty malarza
Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.
Na swoich wystawach Autor prezentuje zdjęcia ze zbiorów powstałych podczas Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwali Nowa tradycja w Warszawie, Festiwali Skrzyżowanie Kultur w Warszawie oraz Bundesmusikfest w Tyrolu a także z innych koncertów i festiwali. Na jego fotografiach przedstawieni są mistrzowie muzyki z całego świata reprezentujący style muzyczne od folku, do jazzu, funku, reggae i afro beatu . Na fotografiach są m.in. z Portugalii- Sara Tavares, z Hiszpanii jest mistrzyni flamenco – Carmen Linares a z Polski Hanka Rybka, Urszula Dudziak i wielu innych.
Jak podaje Autor wystawy Ulubionym tematem moich zdjęć, byli i są ludzie , a w szczególności ich twarze , na których maluje się radość grania i śpiewania.
W ramach swoich zainteresowań folklorystycznych Jerzy Z. Kosiuczenko dokumentuje również lokalne wydarzenia jak na przykład Kumoterska Gońba czy Konkurs o Wielkanocne Jajo . Szczególnym zainteresowaniem Autora, wręcz pasją, cieszą się rzeźby maryjne powstałe w okresie od X do XV wieku. Fotografował je w Polsce i w różnych krajach Europy m.in. we Francji, Niemczech, Austrii i we Włoszech. Autor wystawy z wielkim zaangażowaniem, również emocjonalnym, fotografuje góralskie rodziny wielopokoleniowe.
Jerzy Z. Kosiuczenko jest autorem kilkunastu wystaw w kraju i zagranicą. Fotografuje lustrzanką cyfrową i analogową bardzo oszczędnie korzystając z programów do edytowania zdjęć.