Spotkanie z Małym Królewicem


24.09.2020 |czwartek | godzina 18:00
Scena Plenerowa w Kościelisku| Dom Ludowy na Chotarzu

 

„Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to jedna z najbardziej znanych i najchętniej czytanych "powiastek filozoficznych dla dzieci i dorosłych", dostępna jest już w około 400 językach, gwarach, dialektach i w licznych systemach znaków językowych, w tym zapisie alfabetem Morse'a czy nawet w systemie egipskich hieroglifów.

Ostatnio "Mały Książę", który w języku polskim doczekał się dotąd blisko 50 wydań, opublikowany został w trzech wersjach gwarowych: wielkopolskiej ("Książę Szaranek"), śląskiej ("Mały Princ") i góralskiej ("Mały Królewic").

 My pochylimy się właśnie nad tym ostatnim przekładem, autorką którego jest znana etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. dr hab. Stanisława Trebunia –Staszel, z którą spotkamy się w Kościelisku już 24 września o godzinie 18.00.

 Podczas spotkania wysłuchamy nie tyko gwarowej opowieści o tym, jak postrzega świat Mały Królewic, ale będziemy mogli również poznać tajniki pracy nad przekładem.

 Spotkanie odbędzie się w zależności od pogody i obostrzeń epidemiologicznych na scenie plenerowej, bądź w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu.

 

 Pamiętajmy o maseczkach i dystansie społecznym.

Do zobaczenia

 ________________________________

 Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją współczesne procesy budowania wspólnot regionalnych i związane z nimi strategie tożsamościowe. Ostatnio jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii i etnologii w Trzeciej Rzeszy. Związana z podhalańskim ruchem regionalnym. Współpracuje z zespołami góralskimi i miejscowymi instytucjami kultury. Działa w Stowarzyszeniu Drogami Tischnera. Jest autorką wielu artykułów oraz kilku książek, m.in.: Śladami podhalańskiej mody (2007, 2010); Strój Podhalański (2011); Z Nowego Targu do Kieżmarku (2012); «Lud zdolny do życia». Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta (2019).