Witowiańsko Watra 2019  - XVIII Tatrzańskie Wici - Fotorelacja

 

Jak ten czas leci – za nami już XIX Witowiańsko Watra!

W niedzielę 28 lipca rozpoczęliśmy o godz. 11 od udziału we mszy świętej w kaplicy pod wezwaniem Św. Anny na Płazówce – pięknym zakątku Witowa. Następnie przejechaliśmy zaprzęgami konnymi przez Witów do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Na przodzie jechali konno i śpiewali pytace: Andrzej i Stanisław Bzdykowie.

O 14.00 rozpoczęliśmy oficjalnie Witowiańską Watrę na placu za Remizą OSP. Piotr Kopeć – prezes Oddziału Związku Podhalan w Witowie przypomniał, że pierwszą Watrę zorganizowali związkowcy w 2001 r. Prezes OSP Witów – Wojciech Pawlikowski cieszył się, że przy remizie w środku Witowa mogli się spotkać mieszkańcy i goście. A Agnieszka Bednarz przedstawiła bogaty program imprezy i zapowiadała kolejne występy na scenie.

Na początku wystąpili „Mali witowianie” przedstawiając śpiew i taniec góralski.

Potem konkurs strażacki poprowadził Stanisław Stosel, a wygrali: Wojciech i Kacper Stosel przed Michałem i Andrzejem Rafacz.

O godz. 15.00 rozpalili naszą watrę: ks. proboszcz Jan Lis, wójt Romana Krupa, przewodniczący rady Artur Bukowski, wicestarosta Jerzy Zacharko, radny wojewódzki Jan Piczura, Maria Krzeptowska z Koła Witów ZP w USA, sołtys Kazimiera Bzdyk, prezes „Społem” Józef Szwab, dyrektor Małgorzata Karpiel-Bzdyk, wiceprezes Oddziału ZP w Dzianiszu Jan Bukowski, prezes OSP Witów Wojciech Pawlikowski, radna Małgorzata Lasak i prezes Oddziału Związku Podhalan w Witowie Piotr Kopeć. A kiedy watra rozpaliła się wystąpiła kapela Witowianie.

Potem wystąpił zespół Jana Kollara z Serbii

Między występami Józek Szwab i Kazia Bzdyk bawili publiczność żartami, a i rozgrywane były konkursy.

W cięciu drzewa najlepsi byli: Maria Komperda i Stanisław Staszel z Witowa, którzy w czasie 21,09 sek. przecięli pień drzewa i minimalnie wyprzedzili Daniela i Danusię Sieczków (25,07 sek.).

W tym roku po raz szesnasty rozegrane zostały Mistrzostwa Świata w jedzeniu bundzu, a najlepszym okazał się Artur Truty z Holandii, który uzyskał czas 2 min. 28,61 sek. zdobywając pamiątkową ciupagę i spinkę góralska. Drugie miejsce uzyskał Daniel Sieczka z Witowa (3 min. 3, 00 sek.), a trzeci był Tani Shefner z Izraela (3 min. 47, 94 sek.). Tym samym rekord świata sprzed dwóch lat: 59,30 sek. należący do Władysława Granata z Witowa nie został pobity.

Zebrani Witowianie oraz goście z Polski i zagranicy mogli skosztować sera, oscypka, moskola i wielu grillowanych potraw.

Przed widzami zaprezentował się też kaberet „Marusynianki” z żartobliwym przedstawieniem.

Bardzo udanie występowały kolejne zespoły. Zespół „Rombań” z Chyżnego przedstawił tradycyjne tańce, muzykę i śpiew z Orawy. A zespół NDANCE z Izraela podbił publiczność świetnie wykonanymi układami tanecznymi.

Na zakończenie brawurowo zagrał zespół SQBANI – młodzi muzycy z całego Podhala. Mamy nadzieję na kolejny koncert w wykonaniu zespołu.

To wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu członków Związku Podhalan w Witowie i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Witowie i wsparciu przez Gminę Kościelisko poprzez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku, a także pomocy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury.

Dziękujemy sponsorom naszej imprezy: firmie „Społem” w Zakopanem, Termy Chochołowskie, Wspólnocie 8 Uprawnionych Wsi, Witów-ski, Kazcar Kazimierz Bzdyk, Aniela i Mieczysław Niźnik, Delikatesy „U Lei”, „Pokoje u Tadka”, Karczma „Uboc”, Zakład stolarski Topór, Sklep Teresa, Podhale Rescue Team, J&J Electric Jakub Bednarz, FHU Ratułowski Drew Krzysztof Ratułowski, Anna i Józef Szwab, Anna i Krzysztof Długopolski, Katarzyna i Wojciech Pawlikowscy, PH Delta, Marek Barnowski, Willa „Kurant”, Halina i Zbigniew Szwajnos „Szwajnosówka”, Stanisław Staszel, Małgorzata i Władysław Lasakowie, firma „Brutal”, „Pełna Chata”, Janina Kojs i Edward Skorusa.

A za rok zapraszamy na XX Witowiańską Watrę.

 

 w imieniu organizatorów

Piotr Kopeć

 Fot. Magdalena Lasak

 

28.07.2019 | godz.11:00
Plac przy remizie OSP w Witowie


W niedzielę  28 lipca 2019 r. Witów tętnić będzie muzyką z różnych stron świata, a to za sprawą imprezy plenerowej , która rozpocznie się mszą świętą na Płazówce o godzinie 11.00, a zakończy występami i konkursami na scenie plenerowej za budynkiem remizy OSP w Witowie.

Organizatorami wydarzenia są:

Wójt Gminy Kościelisko, Związek Podhalan o/ Witów, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, OSP Witów, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.

Zapraszamy!