Najważniejsze wydarzenia w Gminie Kościelisko

Kościelisko, Witów, Dzianisz to coroczne miejsce wielu imprez kulturalnych.

Działający na naszym terenie Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko wspólnie ze Związkami Podhalan i innymi stowarzyszeniami w każdej miejscowości zapewniają bogatą i ciekawą ofertę kulturalną. Organizowane u nas wydarzenia nawiązują do tradycji, przepełnione są muzyką, tańcem i śpiewem i zapewniają turystom dobrą zabawę.

 

W styczniu odbywa się karnawałowa tematyczna zabawa kostiumowa. Organizatorem zabawy jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku.

 

Maj rozpoczyna Przednówek w Polanach”, czyli przegląd śpiewu pasterskiego oraz gry na instrumentach pasterskich. „Majówka w Dzianiszu” – z ostatniej niedzieli maja, to przede wszystkim tradycyjne, uroczyste nabożeństwa pod kapliczką.

 

Na przełomie czerwca i lipca ma miejsce cykliczny konkurs ciast "Góralskie Słodkości" organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. Impreza ta została wyróżniona w 2015 roku przez Kapitułę Marki Tatrzańskiej.

Stowarzyszenie organizuje także na przełomie października i listopada cykliczny konkurs nalewek domowych "Smaki Babiego Lata".


Pod koniec lipca odbywa się „Witowiańska Watra” z mistrzostwami świata w jedzeniu bundzu.


W sierpniu, w Dolinie Chochołowskiej rozpoczyna się „Święto Lasu”.

Zamknięciem sezonu letniego – w połowie września – jest „Polaniarski Osod”, który oznacza symboliczne zakończenie wypasu owiec w Tatrach.

Warto też wspomnieć o jesiennych projektach kulturalnych.

Wykopki w Dzianiszu” są imprezą plenerową, podczas której odbywa się konkurs na potrawy z rzepy, czyli ziemniaków.


Majowe Granie” w listopadzie to cykliczny koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi – Mai oraz Bartkowi Olszańskiemu, tatrzańskim ratownikom, którzy zginęli podczas wyprawy ratunkowej w 2001 roku.

 

W grudniu koło Gospodyń Wiejskich organizuje imprezę mikołajkową dla seniorów z Kościeliska "Dzieci dziadkom i pradziadkom".

 

Wreszcie „Parada Gazdowska”, czy „Ferie z Folklorem” to imprezy, które zimową porą wprowadzają nas w świat wciąż żywej kultury podhalańskiej.

 

To tylko najważniejsze wydarzenia, które się u nas odbywają, program imprez kulturalnych w Gminie Kościelisko jest o wiele bogatszy, a mnogość imprez powoduje, że na terenie każdej z trzech miejscowości o każdej porze roku każdy z Państwa znajdzie coś, co go szczególnie zainteresuje.