Wycieczka przyrodnicza - podglądanie kozic i świstaków - SOBOTA

Trasa: Dolina Kościeliska – Iwaniacka Przełęcz – Ornak – Starorobociański Wierch – Trzydniowiański Wierch – Dolina Chochołowska

Długość trasy: 23 km

Czas przejścia: 10 godz.

Termin:  każda sobota od lipca do sierpnia 2016

Cena: 150 pln/osoba

 

W cenie: przewodnik, bilet wstępu do TPN, ubezpieczenie, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć (jedna lornetka na 2 osoby).
Minimalna ilość uczestników: 6 osób.
Maksymalna  ilość uczestników: 12 osób.

 

  • Trasa prowadzi Doliną Kościeliską do schroniska Ornak a następnie wspina się na Iwaniacką Przełęcz. Z niej podchodzimy na Ornak. Przechodzimy po drodze przez bory górnoreglowe, górną granicę lasu i piętro kosodrzewiny. Widzimy jak stopniowo zmienia się roślinność, dopasowując się do coraz surowszego klimatu.

 

  • Naszym celem jest piętro halne, gdzie występują dwa gatunki, będące symbolami Tatr – kozica i świstak. Rejon pomiędzy Ornakiem a Starorobociańskim Wierchem jest dobrym miejscem do obserwacji obu gatunków. Świstaki mają tam swoje nory a stada kozic liczą nieraz kilkadziesiąt osobników. Niedaleko, na Kominiarskim Wierchu gnieżdżą się orły przednie, więc istnieje szansa obserwacji jak polują w tym rejonie. Doliny pod nami – Pyszniańska i Starorobociańska są matecznikami dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, więc przy odrobinie szczęścia spotkamy też innych mieszkańców Tatr.

 

  • Ze Starorobociańskiego Wierchu schodzimy przez Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch do Polany Chochołowskiej a z niej do Siwej Polany. Istnieje możliwość skorzystania z przejażdżki kolejką turystyczną Rakoń z Polany Huciska do Siwej Polany (dodatkowo płatne).

 

Wycieczkę prowadzi Jan Krzeptowski-Sabała – przewodnik tatrzański, przyrodnik, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dzieci od lat 15. Osoby niepełnoletnie tylko z opiekunami.
Wymagane wyposażenie: obuwie turystyczne, ciepłe ubranie (kilka warstw czyli na tzw. cebulkę), czapka, rękawiczki, prowiant i picie, czapka z daszkiem, krem z filtrem UV.

 

Zbiórka o godz. 6.00 na w Kirach, przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Zakończenie wycieczki ok. 16.00 na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej.

 

Informacje dodatkowe:
- w przypadku złych warunków atmosferycznych (np. nagła burza) organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji trasy, zmiany celu czy odwołania wyjścia
- warunkiem odbycia się wycieczki w podanej cenie jest uczestnictwo min. 6 osób.

- w przypadku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych decyzję o zmianie trasy podejmuje na miejscu przewodnik

 

Kontakt: + 48 605 602 366, +48 535 184 435, + 48 660 554 107