Wyprawa do wnętrza Tatr - CZWARTEK -

Trasa: Dolina Kościeliska – Wąwóz Kraków – Smocza Jama – Jaskinia Mylna

Długość trasy: 10 km
Czas przejścia: 5 godz.

Termin:  każdy czwartek od lipca do sierpnia 2016

Cena: 75 zł/os

 

W cenie: przewodnik, bilet wstępu do TPN, ubezpieczenie, sprzęt niezbędny do przejścia jaskini (kask, latarka).


Minimalna ilość uczestników: 10 osób.
Maksymalna  ilość uczestników: 20 osób.

 

  • Trasa wycieczki prowadzi Doliną Kościeliską – od jej wylotu w Kirach zielonym szlakiem do Polany Pisanej. Po drodze bramy skalne i polany z widokami na otoczenie doliny oraz Lodowe Źródło – jedno z największych tatrzańskich wywierzysk.

 

  • Z Polany Pisanej udamy się do Wąwozu Kraków – skalnego kanionu wcinającego się w Czerwone Wierchy i przejdziemy przez Jaskinię Smoczą Jamę. Sama jaskinia jest krótka, ale do jej otworu trzeba się wspiąć po drabinie i łańcuchach. To sprawdzian umiejętności przez prawdziwą jaskinią.

 

  • Po powrocie ze Smoczej Jamy podchodzimy do podnóża Raptawickiej Turni, gdzie znajdują się otwory Jaskini Mylnej. Jaskinia Mylna jest największą jaskinią turystyczną w polskich Tatrach. Jej rozgałęzione korytarze liczą łącznie 1630 metrów długości. Z otworu zwanego Oknem Pawlikowskiego jest piękny widok na górną część Doliny Kościeliskiej. Tutaj ubieramy się w kaski, zakładamy latarki i ruszamy w głąb Tatr. W jaskini panuje niska temperatura, duża wilgotność i całkowita ciemność. Przejście jaskini zajmuje około pół godziny i dostarcza sporo emocji – szlak przechodzi przez ciasne i mokre miejsca oraz półkę zabezpieczoną łańcuchami. Poza głównym szlakiem zaglądamy także do dwóch bocznych korytarzy. W czasie wycieczki poznajemy podziemny świat Tatr – budowę jaskiń i troglobionty - tajemnicze istoty, które je zamieszkują.

 

  • Po wyjściu na powierzchnię z drugiego otworu Jaskini Mylnej (trochę brudni) schodzimy na dno Doliny Kościeliskiej i wracamy do Kir.

 

  • Wycieczkę prowadzi Jan Krzeptowski-Sabała – przewodnik tatrzański, przyrodnik, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

 

Zbiórka o godz. 9.00 w Kirach, przy punkcie wejściowym do Doliny Kościeliskiej

Dzieci od lat 10. Osoby niepełnoletnie tylko z opiekunami.

 

Wymagane wyposażenie: obuwie turystyczne, peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa, prowiant i picie, czapka z daszkiem, kem z filtrem UV.

Dodatkowe ciepłe okrycie potrzebne do jaskiń, w których niezależnie od pory roku panuje temperatura ok. 5 stopni C (długie spodnie oraz polar lub ciepła bluza)

 

Informacje dodatkowe:
- w przypadku złych warunków atmosferycznych (np. nagła burza) organizator zastrzega sobie prawo do zmiany lub modyfikacji trasy lub odwołania wyjścia
- warunkiem odbycia się wycieczki w podanej cenie jest uczestnictwo min. 10 osób.

Kontakt: + 48 605 602 366, +48 535 184 435, + 48 660 554 107