Koncert pt. "Najpiękniejsze kolędy i pastorałki romskie" Teresa Mirga oraz gościnny występ zespołu tańca folklorystycznego "MLADOST" z Bułgarii.

04.02.2018 | godzina 19:00
Dom Ludowy w Kościelisku
Bilety w cenie: 20 zł, 10 zł (ulgowe)
Rezerwacja i przedsprzedaż biletów: GOKR Kościelisko ul. Nędzy-Kubińca 76, tel. 18 20 70 05


W magicznym klimacie Domu Ludowego w Kościelisku wystąpi: Teresa Mirga - cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy).

Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś.Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich w Polsce. Ta właśnie grupa od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który jest aktywny od 1992 roku.
Obok utworów własnych i melodii Cyganów węgierskich, wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia,
jej muzyka ożywia magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.

Koncert Teresy Mirgi poprzedzony zostanie żywiołowym występem gościnnie występującego w Kościelisku Zespołu tańca folklorystycznego "MLADOST" z Bułgarii.
Zespół został założony w 2000r. w stolicy Bułgarii w Sofii. Liczy on 80 członków, z czego w Kościelisku zobaczymy połowę.
W 2011 roku zdobył nagrodę dla artystów.
Program zespołu prezentuje tańce z wszystkich regionów etnograficznych Bułgarii oraz pokazuje bułgarskie zwyczaje i obrzędy.