XIII Parada Gazdowska w Kościelisku

 

16.02.2020 | godz. 12:00

Polana Sywarne | Kościelisko

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Kościeliska, na widowiskowe wydarzenie w ramach cyklu PARADA GAZDOWSKA.

Jak co roku spotykamy się na Polanie Sywarne.
Tegoroczna edycja odbędzie w Kościelisku w niedzielę 16 lutego o godzinie 12.00.

Biuro organizacyjne oraz zapisy zawodników od godziny 10.00.

Parada Gazdowska również nazywana jest Kumoterską Gońbą. Podczas wydarzenia podziwiamy tradycyjne  zaprzęgi konne i mamy okazję widzieć tradycyjny strój góralski.

Wydarzenie rozpoczyna Parada Gazdowska, w której Gazdowie i Gaździny, Kumotrzy i Kumoski przejadą w tradycyjnych  dwuosobowych sankach , tzw. Kumoterkach oraz w zaprzęgach parokonnych prezentując dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Jury oceniać będzie wszystkie elementy składające się na wygląd  poszczególnych zaprzęgów i osób w nich zasiadających ze szczególnym uwzględnieniem tradycji.

Najbardziej widowiskową częścią Kumoterskiej Gońby będą wyścigi  kumoterek, skiring i ski-skiringu.  

W wyścigu kumoterek w małych sankach powozi mężczyzna, a kobieta siedzi w sankach  - tu  nawiązanie do tradycji wożenia do chrztu niemowląt przez rodziców chrzestnych ( kumoskę i kumotra) . Skiring to zawody polegające na tym, że narciarz jedzie za galopującym koniem. Natomiast ski-skiring to zawody, gdzie za koniem jedzie narciarz, a koniem powozi jeździec. Do tych konkurencji trzeba się  naprawdę solidnie przygotować .

Wszystko to okraszone góralską muzyką i niepowtarzalną atmosferą.Organizatorami wydarzenia w Kościelisku są:
Wojt Gminy Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Związek Podhalan Kościelisko ,ZOSP RP w Kościelisku.