Zasłużeni dla Gminy Kościelisko

 • 8 czerwca 2022 / 16:02
W dniu 30 października 2019 r. Rada Gminy Kościelisko mając na celu uhonorowanie obywateli za zasługi na rzecz Gminy Kościelisko podjęła uchwałę w sprawie Regulaminu nadawania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Kościelisko” i „Zasłużony dla Gminy Kościelisko” (Uchwała nr X/80/19) REGULAMIN nadawania tytułu - TUTAJ

KAZIMIERZ DŁUGOPOLSKI

 • 16 września 2022 / 12:45
Kazimierz Długopolski został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2022 r. Kazimierz Długopolski od urodzenia jest mieszkańcem Witowa. Już w szkole podstawowej w 1961 roku zapisał się do klubu sportowego Start Zakopane i został zawodnikiem skoków narciarskich. Trenował pod opieką Stanisława Bukowskiego „Ojca”, a potem jego trenerem był Janusz Fortecki. W 1967 roku zaczął trenować kombinacje norweską i w 1968 roku został mistrzem Polski w kategorii junior młodszy, a następnie zajął 10-te miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów. Przez 15 lat był zawodnikiem kadry narodowej w tej dyscyplinie.

WŁADYSŁAW DŁUGOSZ

 • 8 czerwca 2022 / 15:37
Władysław Długosz został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2020 r. Władysław Długosz zamieszkały w Dzianiszu, jest wieloletnim działaczem społecznym. Jest radnym o najdłuższym stażu na naszym terenie. Swą działalność społeczną rozpoczął w roku 1980. Od roku 1982 pełnił funkcję Radnego Gminy Kościelisko, w latach 2002-2010 był Przewodniczącym Rady, a w latach 2010-2014 jej Wiceprzewodniczącym. Oprócz tego był V-ce Prezesem Zarządu Gminnego OSP Gminy Kościelisko.

JÓZEF KUNC

 • 16 września 2022 / 13:00
Józef Kunc został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2022 r. Józef Kunc ukończył studia wyższe na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, na Wydziale Wychowania Fizycznego, w zakresie wychowanie fizyczne, specjalność: nauczycielska. Posiada także świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie organizacji i zarządzania “Menedżer w Oświacie” oraz studiów podyplomowych w zakresie nadzoru pedagogicznego z elementami ewaluacji – obydwa ukończone w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości .

ZOFIA LEŚNIK

 • 8 czerwca 2022 / 15:37
Zofia Leśnik została uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2021 r. Zofia Leśnik to osoba od lat zaangażowana w działalność społeczną, sportową i kulturalną. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczności Gminy Kościelisko i od lat wspiera działalność instytucji i organizacji znajdujących się na jej terenie. Urodzona w 1954 roku w Kościelisku, od dzieciństwa związana ze sportem. Jako zawodniczka odnosiła liczne sukcesy sportowe. Z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego odebrała Brązową Odznakę Zasłużeni dla Sportu. Jest trenerem II klasy w Biegach Narciarskich, aktualnie przewodnicząca komisji biegów TZN Zakopane.

HALINA OLEJNICZAK

 • 20 października 2023 / 12:15
Halina Olejniczak została uhonorowana tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2023 r. Halina Olejniczak - znana wszystkim Halinka – pogodna, bezpośrednia, o niespożytej energii i chęci do współdziałania. Jest inicjatorką i motorem wielu działań na terenie gminy Kościelisko. To dzięki jej marzeniu i konsekwencji powstały piękne, rekreacyjne trasy na Chotarzu, które stały się już wizytówką Kościeliska i przyciągają wielu amatorów biegów narciarskich. Dzięki Halince od kilku lat na naszych trasach biegowych odbywają się amatorskie zawody, których jest pomysłodawczynią. Są to „Puchar Kościeliska w narciarstwie biegowym” oraz „Walentynkowy Bieg Narciarski Parami" zimą, a latem „Biathlonowy Nordic Walking”. Współrealizowała również na terenie naszej gminy autorski projekt pn. „Filmowe Kościelisko ", który łączył zajęcia Nordic Walking z opowieściami filmowymi związanymi z naszym regionem.

BOHDAN PITOŃ

 • 8 czerwca 2022 / 15:37
Bohdan Pitoń został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2020 r. Bohdan Pitoń od urodzenia mieszka w Kościelisku. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach1978-1985 r. pracował w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Zakopanem, następnie w latach 1985-1998 prowadził działalność gospodarczą. Pracę w samorządzie rozpoczął od momentu reaktywowania Gminy Kościelisko w roku 1995.

JÓZEF PITOŃ

 • 16 września 2022 / 13:03
Józef Pitoń został uhonorowany tytułem Honorowy Obywatel Gminy Kościelisko w 2022 r. Józef Pitoń urodził się w 1932 roku w Kościelisku, w tradycyjnej rodzinie góralskiej. W rodzinnej wsi ukończył szkołę podstawową, następnie w Zakopanem liceum ogólnokształcące. Studiował w Krakowie w Akademii Wychowania Fizycznego. W latach 1958-69 pracował w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym na Groniku jako instruktor wychowania fizycznego i przewodnik tatrzański, potem w Zakopanem w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży jako instruktor rehabilitacji i nauczyciel. Od wczesnej młodości zafascynowany jest tradycją i folklorem góralskim – tańcem, muzyką, śpiewem i gwarą. Swoją artystyczną wrażliwość, umiłowanie i przywiązanie do podhalańskiej kultury, przyrody, ludzi przekazywał młodym pokoleniom.

HELENA RYSULA

 • 20 października 2023 / 12:14
Helena Rysula została uhonorowana pośmiertnie tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2023 r. Helena Rysula - urodziła się 1.01.1950 w Kościelisku, córka Andrzeja i Zofii Nędza Kiernia z Chotarza, całe życie związana z Kościeliskiem. Żona Andrzeja Rysuli, matka Wojciecha, Macieja i Ryszarda. Szkołę podstawową ukończyła w Kościelisku, a szkołę zawodową o profilu gastronomicznym w Zakopanem. Po szkole podjęła pracę jako sprzedawca. Była wieloletnim pracownikiem PSS Społem Zakopane i kierownikiem sklepu „Podhale”. Helena Rysula była oddanym pracownikiem handlu i wychowawcą młodych kadr. Była również osobą zaangażowaną w pracę społeczną. Przez całe swoje życie, zachowując dyskrecję, pomagała osobom potrzebującym wsparcia.

WŁADYSŁAW STOPKA

 • 8 czerwca 2022 / 15:37
Władysław Stopka został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2020 r. Władysław Stopka urodził się 20 lipca 1949 w Kościelisku. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Następnie pracował w Nowotarskich Zakłady przemysłu Skórzanego. Podhale" Nowy Targ, w Zakładowym Ośrodku Obliczeniowym jako- programista EMC. Od roku 1975 pracował w Zespole Szkół Zawodowych jako nauczyciel przedmiotów ścisłych, potem jako nauczyciel wychowawca w Państwowym Domu Wczasów Dziecięcych.

JÓZEF SZWAB

 • 8 czerwca 2022 / 15:37
Józef Szwab został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2020 r. Józef Szwab urodził się 08.08.1955 roku w Witowie. Wychowywał się w góralskiej rodzinie. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Witowie uczęszczał do Zespołu Szkół Zawodowych w Krakowie. Tam też studiował na Akademii Ekonomicznej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Spółdzielni Społem w Zakopanem gdzie pracuje do nadal. Obecnie jest prezesem tejże spółdzielni.