Remont i przebudowa tras narciarskich i rolkostrad wraz z infrastrukturą oraz wydzielenie placu rekreacyjnego dla dzieci w ramach Centrum Rekreacji w Kościelisku

Tytuł projektu: Remont i przebudowa tras narciarskich i rolkostrad wraz z infrastrukturą oraz wydzielenie placu rekreacyjnego dla dzieci w ramach Centrum Rekreacji w Kościelisku.

DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ ZADANIA INWESTYCYJNEGO W RAMACH PROGRAMU SPORTOWA POLSKA – PROGRAM ROZWOJU LOKALNEJ INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ – EDYCJA 2020 Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wartość zadania inwestycyjnego: 12 598 748,34 zł Kwota dofinansowania: 2 500 000,00 zł

Realizacja zadania w latach: 2020 – 2021

Cel projektu zakłada budowę ogólnodostępnej infrastruktury sportowej dającej możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, stanowiącego ważny element profilaktyki zdrowotnej oraz umożliwiającej współzawodnictwo sportowe.

W ramach projektu powstała ogólnodostępna infrastruktura sportowa, w tym: Centrum Rekreacji - plac rekreacyjny dla dzieci i młodzieży oraz trasy narciarskie i rolkostrada wraz z infrastrukturą (oświetlenie i naśnieżenie). Wykonano 3,23 km tras rekreacyjnych letnich oraz 4,76 km tras do rekreacji zimowej. Trasy oświetlone, wraz z infrastrukturą do naśnieżania pozwolą do korzystania z powstałej inwestycji w okresie zimowym w godzinach wieczornych, nawet w przypadku braku opadów śniegu. Obok ścieżek rekreacyjnych znalazł się również obiekt typu „Parkuj i jedź”, tj. parking który umożliwia dotarcie na miejsce osobom zmotoryzowanym z bezpośrednim dostępem do tras. Powstała infrastruktura pozwala korzystać z uroków jazdy na rowerze, rolkach, nartorolkach, deskorolce, hulajnogach czy innych atrakcji w okresie letnim, bądź z nart biegowych w okresie zimowym. Do dyspozycji mieszkańców, jak i turystów oddano również, przylegające do tras, Centrum Rekreacji gdzie jest możliwość uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej/rekreacyjnej na wolnym powietrzu: aerobik, yoga, gry i zabawy dla każdych grup wiekowych. Powstała infrastruktura jest w pełni dostępna, również dla osób z różnymi dysfunkcjami, nieodpłatna, pozwalająca każdej osobie na spędzenie wolnego czasu, wykorzystując różną formę rekreacji / aktywności. Teren inwestycji przedzielony jest drogą gminną. Po stronie wschodniej wykonane zostały ścieżki rekreacyjne w terenie leśnym, po zachodniej Centrum Rekreacji - obiekt do organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym - sportowym (koncerty, pokazy, konkursy) i ścieżki rekreacyjne. Całość łączy w jedno kładka nad drogą, jako bezkolizyjne połączenie terenów rekreacyjnych w jedną całość.

Powstały obiekt został wykonany w technologii zapewniającej bezpieczeństwo użytkowników, a przyjęte rozwiązania techniczno-funkcjonalne odpowiadają istniejącym standardom.

Materiał przygotował: Tomasz Laszczyk, Urząd Gminy Kościelisko
2021-09-28