Turystyczne Skarby Małopolski 2022

Gmina Kościelisko przeszła do II etapu konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” w kategorii Miejsce z klimatem

Głosowanie trwa do 27.09.2022 r.

Wystarczy:

Każdy oddany głos się liczy.
Za każdy głos pięknie dziękujemy!

Idea konkursu

Małopolska to region wyjątkowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, od unikatowych na skalę światową skarbów kultury i dziedzictwa oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów, po niepowtarzalną ofertę turystyki aktywnej, jedyne w swoim rodzaju wydarzenia kulturalne i wyśmienitą kuchnię. Ta wyjątkowa oferta turystyczna sprawia, że do Małopolski rok rocznie przyjeżdżają rzesze turystów.

Ideą konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turysty goszczącego w Małopolsce przedsięwzięć i inicjatyw, dzięki którym Województwo Małopolskie jest najchętniej odwiedzanym polskim regionem.

Organizator

Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną.

Gmina Kościelisko została zgłoszona do konkursu w kategorii Miejsce z klimatem nie bez przyczyny.
Gminę tworzą trzy urokliwe wsie Dzianisz, Kościelisko i Witów., które dzięki położeniu u podnóża Tatr zachwycają pięknymi górskimi krajobrazami. Na południu cieszy oczy grań Tatr, a na północy - łagodne wzgórza Pasma Gubałowskiego, zwieńczone Butorowym i Ostryszem. W większości obszar ten stanowi teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, naturalnego rezerwatu górskiej przyrody, udostępnianego jednak rzeszy spragnionych spotkania z naturą gości.
Sprzyja temu ciągle rozwijająca się infrastruktura turystyczna: trasy narciarstwa biegowego, zjazdowego i skiturowego, ścieżki rowerowe i szlaki dla wędrówek, które z umiarem, nienachalnie, tak, aby nie zaburzyć harmonii z krajobrazem, czynią pobyt na terenie gminy atrakcyjnym i niezapomnianym.
Nowo powstałe obiekty służące gościom i mieszkańcom, przystosowane są do korzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami, przykładem mogą być wiaty dedykowane turystyce wyposażone w odlane w żywicy modele Tatr Zachodnich z opisem w języku Braille’a.
Ofertę tę uzupełnia ciągle żywa kultura góralska: muzyka, taniec, stroje, obyczaje i architektura. Na terenie gminy obowiązuje uchwała krajobrazowa, mądry i przemyślany kompromis między otwieraniem się na liczne grono turystów, a zachowaniem niezmąconego reklamami spojrzenia na Tatry oraz Mapa Atrakcji – gminny program lojalnościowy dla korzystających z noclegów w gminie.