19.02.2023 r. - Parada Gazdowska

W imieniu wszystkich organizatorów zapraszamy Państwa w niedzielę, 19 lutego, na widowiskowe wydarzenie w ramach cyklu PARADA GAZDOWSKA. Jak co roku, spotykamy się na Polanie Sywarne w Kościelisku o godzinie 12:00.

Serdecznie zapraszamy do udziału zarówno osoby, które będą czynnie chciały uczestniczyć w wydarzeniu jak i widzów!

Wydarzenie rozpocznie Parada Gazdowska, w której Gazdowie i Gaździny, Kumotrzy i Kumoski przejadą w tradycyjnych dwuosobowych sankach, tzw. Kumoterkach oraz w zaprzęgach parokonnych, prezentując dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Podczas przejazdów paradnych oceniane są konie, w tym dobór, utrzymanie, ułożenie, kondycja, rasa, uprząż oraz sanie lub kumoterki czyli styl, rodzaj, wykonanie oraz powożący i jego ubiór, postawa, sposób powożenia.

Po Paradzie odbędzie się najbardziej widowiskowa część Kumoterskiej Gońby - wyścigi kumoterek, skiring i ski-skiring.

Wyścigi kumoterek to inaczej zawody dwuosobowych zespołów, ścigających się na śnieżnym torze w kumoterkach, czyli charakterystycznych dla regionu Podhala sankach, ciągniętych zazwyczaj przez jednego konia. Sanki są często arcydziełem sztuki snycerskiej - wykonywane z lokalnych gatunków drewna, zdobione ażurowymi wzorami i jesionową plecionką, na siedzisko kładzie się słomę lub siano i wykłada się je kraciastą góralską derką z frędzlami. Najstarsze informacje o tych powozach pochodzą z początku XIX wieku. Ich nazwa pochodzi od kumotrów – rodziców chrzestnych, którzy takimi sankami zawozili niemowlę do chrztu w kościele. W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a kumoska mocno trzyma się sań, balansując ciałem na zakrętach, aby sanki się nie wywróciły. W 2017 r. na wniosek Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego z Ludźmierza Wyścigi Kumoterek zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Skiring to rodzaj sportu pochodzący ze Skandynawii, a polegający na tym, że koniem za pomocą lejcy kieruje jadący za nim narciarz.

Ski-skiring z kolei tym różni się od skiringu, że koń z jeźdźcem na grzbiecie ciągnie za sobą narciarza.

Regulamin zawodów do pobrania tutaj.

 

Organizatorami wydarzenia w Kościelisku są:
GMINA Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Związek Podhalan oddział Kościelisko, ZOSP RP w Kościelisku.

Partnerem wydarzenia jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Opiekę nad całym cyklem „Parad Gazdowskich” pełni Zarząd Główny Związku Podhalan.

Koordynatorem tegorocznego cyklu jest Bukowiańskie Centrum Kultury

Sponsorzy tegorocznej Parady Gazdowskiej w Kościelisku: Agencja Mienia Wojskowego, Havre Kościelisko, Kulig Panoramiczny Zakopane, Hurtownia Marco, Hajan, Cukiernia Samanta, Artur Bukowski,

 

Szczegóły na plakatach i w mediach społecznościowych GOKR Kościelisko.

Wstęp wolny!

Bądźcie z nami.