Od 6.03.2024 r. - „Anielskie oblicza”, czyli nowa wystawa w GOKR Kościelisko

Już od 6 marca zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko na wystawę pt. „Anielskie Oblicza”.

Wystawa „Anielskie Oblicza”, prezentująca prace dwójki artystów – Marty Walczak-Stasiowskiej z Zakopanego i Zbigniewa Micherdzińskiego z Żywca, jest szóstą wystawą z cyklu o tym tytule.

Cykl rozpoczął się w sierpniu 2023 r. i zainaugurowany był w Bielsku-Białej. W kolejnych miesiącach wystawa gościła w Żywcu, Wilkowicach, Milówce oraz Stryszawie. Jest to wydarzenie artystyczne o tyle niezwykłe, gdyż przedstawia prace artystów reprezentujących dwie odmienne szkoły malarstwa na szkle – podhalańską oraz żywiecką, co nigdy wcześniej do tej pory nie miało miejsca. (A.Raszka)

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek,14 marca 2024 r. o godzinie 18:00. Prace można oglądać do 27 kwietnia br.

Zbigniew Micherdziński

Jest zarówno twórcą, jak i animatorem kultury. Swoją przygodę z tradycyjnymi technikami artystycznymi zaczynał już we wczesnej młodości (malarstwo na szkle, grafika, plastyka obrzędowa, ceramika). Fascynacja sztuką ludową związała go z nią na trwałe zawodowo przez ponad 43 lata.

Na co dzień chętnie maluje Madonny, anioły, postacie świętych patronów. O wartości jego działalności artystycznej świadczy uznanie, jakie zyskał w tym czasie prezentując swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz wielu wystawach zbiorowych.

Warto wspomnieć, iż jako twórca zrealizował także kilka istotnych projektów stypendialnych – dwukrotnie otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co warto podkreślić jako stypendysta popularyzował dwie szkoły malarstwa na szkle obecne na terenie dawnej Żywiecczyzny – szkołę żywiecką i jeleśniańską. W tym zakresie działał jako stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w 2020 r., a w 2023 r. zrealizował stypendium przyznane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, związane z tradycją Świętego Kąta, wykorzystując założenia ww. szkół.

Jako animator kultury jest pomysłodawcą Bielskiej i Żywieckiej Szkoły Folkloru, w ramach których jest także jednym z instruktorów, przekazujących kolejnym pokoleniom założenia tradycyjnych technik ludowych. Od wielu lat prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych – zarówno stałe, jak i okazjonalne (np. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej).
Od 1990 r. kieruje Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej – dotychczas samodzielnie zorganizował i pełnił funkcję kuratora ponad 300 wystaw (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), z których większość stanowią znakomite wystawy sztuki ludowej. Ma na swoim koncie także ogromną ilość projektów, konkursów (ponad 30), plenerów, warsztatów.

Jego działania – zarówno jako animatora, jak i twórcy zostały dostrzeżone i uhonorowane najwyższymi państwowymi odznaczeniami w dziedzinie kultury - Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką Ministra Kultury „Zasłużony Działacz Kultury”. W ostatnich latach otrzymał m.in. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie kultury ludowej, nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Biała „Ikar 2021”, nagrodę Starosty Bielskiego za całokształt działalności. Końcem 2023 r. zdobył zaszczytne miano „Ambasadora Ziem Górskich” za całokształt działalności.

Marta Walczak-Stasiowska

Marta Walczak Stasiowska pochodzi z góralskiej rodziny, to córka Zdzisława Walczaka (znanego twórcy ludowego) i Zofii zd. Zych. Od najmłodszych lat otoczona tradycją regionu i artystyczną atmosferą.

Ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego, po którym przez kilka lat tkała gobeliny w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych. Jest absolwentką Zakopiańskiego Studium Medycznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Zdrowia w Krakowie. Ponad 30 lat pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, gdzie przez
16 lat (do przejścia na emeryturę) pełniła obowiązki pielęgniarki oddziałowej oddziału neonatologicznego. Obecnie pracuje w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc im. Klary Jelskiej w Zakopanem.

Od najmłodszych lat bardzo aktywna. Uczęszczała o MDK ,,Jutrzenka" , przez ponad 11 lat trenowała łyżwiarstwo szybkie i tańczyła w zespole regionalnym im. Bartusia Obrochty. Jej życie rodzinne (ma pięcioro dzieci), zawodowe i artystyczne bardzo mocno się przeplatają. To właśnie dzięki jednemu z
wziętych do domu noworodków (prowadzili z mężem krótkoterminową rodzinę zastępczą) wróciła do malowania. Maluje od ponad 20-tu lat. Uznana jest za jednego z najbardziej tradycyjnie malujących artystów na Podhalu. Bardzo chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych, zwłaszcza na rzecz dzieci.
Prowadzi warsztaty organizowane przez różne instytucje w kraju i za granicą. Szczególne miejsce w jej sercu znajdują warsztaty dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. W jej twórczości dominuje tematyka sakralna. Lubi wyzwania typu konkursy czy tematyczne wystawy. Prezentowała swoje prace na ponad 30-tu wystawach indywidualnych i ponad 120-tu wystawach zbiorowych. Prace znajdują się w:Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Miejskim w Tychach, Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem a także w zbiorach prywatnych w wielu krajach Europy, USA i RPA.

Jest członkiem STL Oddziału Karpacko-Małopolskiego. Przewodniczącą Sądu Koleżeńskiego w obecnej kadencji Zarządu Głównego STL w Lublinie. Członkiem Związku Podhalan Oddział Zakopane oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Rabce.

W latach 2015-2022 pełniła funkcję z-cy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.

Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Do najbardziej znaczących należą:
- 2011 rok - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- 2014 rok - Brązowa Gloria Artis
- 2017 rok - Dyplom MKiDN za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej
- 2018 rok - Doroczna Nagroda MKiDN w kategorii Twórczość Ludowa
- 2019 rok - Medal za zasługi dla Kultury Małopolskiej
- 2020 rok - Doroczna Nagroda Burmistrza Zakopanego
- 2022 rok - Marka Tatrzańska w kategorii wyroby rękodzielnicze

 

Wystawa „Anielskie Oblicza”, która prezentuje prace dwójki artystów – Marty Walczak-Stasiowskiej z Zakopanego i Zbigniewa Micherdzińskiego z Żywca, jest już szóstą wystawą z cyklu.

Cykl ten rozpoczął się w sierpniu 2023 r. i zainaugurowany był w Bielsku-Białej. W kolejnych miesiącach wystawa gościła w Żywcu, Wilkowicach, Milówce oraz Stryszawie. Jest to wydarzenie artystyczne o tyle niezwykłe, gdyż przedstawia prace artystów reprezentujących dwie odmienne szkoły malarstwa na szkle – podhalańską oraz żywiecką, co nigdy wcześniej do tej pory nie miało miejsca.

Artyści, będący bohaterami wystawy, poznali się początkiem XXI w. podczas wystawy pokonkursowej, której tematem przewodnim był Michał Archanioł. Od tego czasu widywali się przy okazji najrozmaitszych tematycznie konkursów i wystaw w dwóch różnych rolach – Marta jako artystka, Zbyszek jako kurator. Z czasem znajomość przekształciła się w przyjaźń i pojawiło się wielkie zaufanie oraz wzajemna motywacja. Marta w tym czasie nieustannie rozwijała swój talent, bardzo aktywnie prezentując swój dorobek na wystawach w Polsce i poza jej granicami, zdobywając laury w licznych konkursach malarstwa na szkle. Zbyszek dopiero kilka lat temu powrócił do malowania, techniki ukochanej od lat wczesnej młodości i w tym czasie zdążył zaprezentować swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz zbiorowych.

W 2022 roku Marta Walczak-Stasiowska zaproponowała Zbyszkowi Micherdzińskiego stworzenie wspólnej wystawy. Jako temat przewodni wystawy zostały wybrane anioły, które są bardzo chętnie przedstawiane przez oboje artystów. Ponieważ czas od pomysłu do realizacji wynosił około roku, oboje ochoczo zabrali się do pracy. Czas ten spędzali nie tylko na wytężonej pracy, zgłębianiu literatury z dziedziny angelologii oraz literatury etnograficznej oraz na twórczych dyskusjach i wzajemnych konsultacjach wybranych tematów. Jednym z tak głęboko analizowanych tematów jest obraz przedstawiający akt stworzenia aniołów, będący ilustracją opowieści ludowej zapisanej przez najsłynniejszego polskiego etnografa – Oskara Kolberga: „Zastępy anielskie zostały stworzone „ze spadających kropli, rzuconych niebieską ręką”, w chwili, gdy Bóg kropidłem błogosławił wody oceanu.” Tą ilustrację możecie Państwo zobaczyć na wystawie w dwóch wariantach. 

Jedną z intencji wystawy było zaprezentowanie tzw. kręgów anielskich, o których tak naprawdę wiemy i słyszymy niewiele. Na przedstawionych przez artystów obrazach widzimy dziś archanioły, serafiny, cherubiny oraz zwykłe, a jednocześnie niezwykłe anioły – zarówno w wykonaniu Marty, jak i Zbyszka. Każde z przedstawień jest inne, każdy jest niepowtarzalne, wywołujące refleksję.

Efekt tej intensywnej pracy możecie Państwo podziwiać właśnie dziś.

Na koniec przytoczę cytat Luciano Crescenzo, który jest wspaniałym odzwierciedleniem przyjaźni jaka łączy naszych dzisiejszych bohaterów: „Każdy z nas jest aniołem z jednym skrzydłem, a latać możemy tylko przez objęcie się nawzajem.”

TEKST: Alicja Raszka