21.04.2023 r. - Finał akcji „Dbamy – sprzątamy! Posprzątaj z nami Gminę Kościelisko!”

Nieprzypadkowo zapraszamy Państwa na spotkanie w najbliższy piątek, 21 kwietnia – w przeddzień obchodów Światowego Dnia Ziemi – ustanowionego w celu promowania postaw proekologicznych oraz uświadamiania, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.

Wyruszamy wspólnie na sprzątanie terenów zielonych i lasów:

godz. 9:00 – start przy Urzędzie Gminy
godz. 9:40 – start przy szkole w Dzianiszu
godz. 10:00 – start przy szkole w Witowie
godz. 10:30 – start przy szkole w Kościelisku

Po akcji wspólnego sprzątania spotykamy się o godz. 14:00 przy scenie plenerowej w Kościelisku na Chotarzu.

Będzie pyszny bigos, przygotowany przez Karczmę „Polany” – zapewniamy naczynia wielokrotnego użytku, bo bliska nam jest idea Zero Waste.

Następnie spędzimy czas na pogłębianiu i sprawdzeniu swojej wiedzy ekologiczno-przyrodniczej – będzie się można wykazać!
Ciekawe konkursy i quizy przygotowali: Edutatry.pl, Tatrzański Park Narodowy, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Nowy Targ, Tatrzański Park Edukacyjny w Zakopanem, Gminna Biblioteka Publiczna w Kościelisku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelisku oraz Gminny Ekodoradca.

Chcesz dowiedzieć się, co dzieje się ze śmieciami i dlaczego w ogóle je segregujemy? Jak przygotować się do górskiej wędrówki, a jak do wycieczki do lasu? Jak się ubrać i co ze sobą zabrać? Jak zachować się w lesie i w górach? Dlaczego i w jaki sposób chronimy przyrodę? Zapraszamy do zabawy!

Ponadto, pod okiem ratowników medycznych z Komendy OSP w Kościelisku będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy – przećwiczyć na fantomach zrobienie sztucznego oddychania.

Czas uświetnią również występy uczniów szkół podstawowych z Dzianisza, Kościeliska i Witowa – laureatów konkursu piosenki ekologicznej. Wręczone zostaną nagrody z ostatnio rozstrzygniętych szkolnych konkursów, organizowanych w ramach Tygodnia Ekologicznego. Drużyny z poszczególnych szkół wezmą też udział w konkursie wiedzy z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ekologii i przyrody. Zwycięzcy otrzymają hotele dla owadów oraz wejściówki do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego.

Zapraszamy również dorosłych mieszkańców naszej Gminy, gdyż będzie też stoisko, na którym:
- od przedstawicieli firmy Kołton i Energia Plus będzie można uzyskać informacje na temat ekologicznych źródeł ogrzewania oraz możliwości dofinansowania wymiany źródeł grzewczych z programu „Czyste Powietrze" oraz dofinansowań dla Przedsiębiorców, a
- od firmy Staszel Pokusa Instalacje Sanitarne – na temat świadectw efektywności energetycznej, wymaganych przeglądach kominiarskich oraz instalacji gazowych.

Przypominamy, że przy scenie plenerowej znajduje się gablota, gdzie można zostawić lub zabrać książkę. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w specjalnie przeznaczonych do tego celu gablotach po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Zachęcamy do skorzystania z tej niekonwencjonalnej formy popularyzowania książek i czytelnictwa!

Dla wszystkich którzy w dniu finału, albo w dniach poprzedzających akcję zaangażowali się w akcję, przygotowaliśmy atrakcyjne upominki – gadżety, sadzonki drzewek, cebulki roślin i kwiaty.

Spotkajmy się na Chotarzu!