22.02.2024 r. - Warsztaty bibułkarskie dla Seniorów

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Czas dla seniora".

Już 22 lutego br., w czwartek, odbędą warsztaty kreatywne pt. „CUDA Z PAPIERU - KWIATY Z BIBUŁY", które poprowadzi dla Państwa Ewa Tańczak - aktywna seniorka z pasją i wyobraźnią, wieloletni pedagog.

Do zobaczenia w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku przy ul. Rysulówka 2. Początek zajęć o godz. 13:00

Obowiązują zapisy - można również zgłosić swoje zapotrzebowanie na transport na zajęcia. Więcej informacji - Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościelisku, tel. +48 18 20 23 400 wew. 120, 119, 118 i 117.

Kwiaty stanowiły bardzo ważny element w życiu naszych przodków. Kobiety chętnie ukwiecały małe i ciemne izdebki żywymi kwiatami - latem, a kolorowymi kwiatami z papieru - zimą. Dlatego bacznie obserwowały wszelkie znalezione kwiaty, rozkładały je na elementy, a następnie próbowały je odwzorować z bibuły. Tak też wykształciły się różne techniki bibułkarskie: wycinanie, skręcanie, strzępienie, rolowanie, zwijanie, cukierkowanie, czy becikowanie.

Z czasem wymyślne kompozycje kwiatowe z bibuły stały się sposobem na otaczanie się pięknem, wyrażanie uczuć i oddawanie czci w miejscach kultu religijnego. W okresie wiosennym, poprzedzającym Wielkanoc wykonywano barwne kwiaty z bibuły, wplatano je w palmy lub używano do zdobienia obrazów oraz ołtarzyków w tzw. świętym kącie.

Czasy się zmieniają, bibułkowe kwiaty można wykorzystać do dekorowania prezentów, choć w tradycyjnej palmie wielkanocnej nadal ciekawie się prezentują.
Zapraszamy do spróbowania swoich sił podczas warsztatów i wykorzystania zdobytej wiedzy podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych.