27.04.2023 r. - Spektakl „Gwołtu, co siy nie robi”

Na scenie Domu Ludowego w Kościelisku, już w czwartek - 27 kwietnia br., wystąpi Grupa Teatralna „Coz Teroz Bedzie?” z Białki Tatrzańskiej. Artyści przedstawią komedię Aleksandra Fredry w góralskiej adaptacji Jana Gutta-Mostowego.

„Gwołtu, co siy nie robi” to góralska adaptacja komedii Aleksandra Fredry, której dokonał Jan Gutt-Mostowy. Ta sztuka jest wykonywana przez Grupę Teatralną „Coz Teroz Bedzie?” z Białki Tatrzańskiej w tegorocznym zimowym sezonie teatralnym.

Na scenie Domu Ludowego w Kościelisku grupa zagości w czwartek, 27 kwietnia 2023 r., o godzinie 19:00. Wejściówki w cenie 20 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej w Kościelisku oraz bezpośrednio przed spektaklem w miejscu wydarzenia. Informacje pod numerem tel. 660 554 107.

W „Gwołtu, co siy nie robi” przewrócony zostaje porządek we wsi, władzę przejmują kobiety, które od tej pory dumnie chodzą w góralskich portkach, sądzą, rozkazują i rządzą. Chłopom z kolei siłą narzuca się noszenie spódnicy i domowe prace. Jednym się to podoba, innym nie. Znajdą się i tacy, którzy będą chcieli odwrócić skutki tej „babskiej rewolucji”.

Grupa Teatralna „Coz Teroz Bedzie?” to zespół ludzi, którzy na scenie wyrastali od najmłodszych lat, początkowo grając w przedstawieniach przygotowanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Z czasem padła propozycja, aby Grupa występowała co tydzień w okresie ferii.

Warto wspomnieć, że tegoroczny zimowy sezon teatralny był już jubileuszowym, dziesiątym.

Od samego początku, a więc od osiemnastu lat, funkcję kierownika pełni Maria Kuruc. Grupa działa przy parafii w Białce Tatrzańskiej i na co dzień występuje na deskach białczańskiej „Wikarówki”. W jej repertuarze znajdują się sztuki teatralne oparte m.in. na tekstach ks. Józefa Tischnera, gawędach Kazimierza Przerwy-Tetmajera, poezji Hanki Nowobielskiej, oraz na licznych rodzinnych opowieściach. Głównie są to sztuki własnego autorstwa, przepełnione góralską radością życia. Obecnie grupę tworzą osoby z Białki oraz kilku innych miejscowości Podhala i Spisza.

Serdecznie zapraszamy na to kulturalne wydarzenie!